0 221 visningar

2 svar

Någon spindling

Lena M

28 maj 2010 kl. 07:53

inbillar jag mig, växte i flis på mitt murkelställe, vet någon vad det är för svamp.
På samma ställe fanns dessa svampar som växte gyttrat och jag behöver hjälp med dem också.

Kanske en spindling

0

Irene A

28 maj 2010 kl. 09:29

De första är tidig åkerskivling, någon av arterna eller formerna i det komplexet.

De andra vet jag inte (syns inte så tydligt).

0

Lena M

28 maj 2010 kl. 09:48

Jasså är det tidig åkerskivling, där ser man så fel man har :)

De andra svamparna hade en glättig hatthud och fanns i mängder i flishögen men jag skulle förståss smakat på dem och tagit ett bättre foto.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone