Letade på patt-ticka och hittade denna sida.
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=sv&sl=en&u=http://www.cordycepsreishiextracts.com/mushroom_therapeutic_effect_chart.htm&prev=/search%3Fq%3Dganoderma%2Bapplanatum%26hl%3Dsv%26sa%3DN%26rlz%3D1R2GGLL_sv%26prmd%3Di&rurl=translate.google.se&usg=ALkJrhjjvUMvbrh3uumyJcnZJoNlTtYEKQ
När jag började utbilda mig efter att jag bestämt mig för att sadla om ville jag ju så gärna utbilda mig till mykolog, men det kändes som hopplöst. Hur många mykologer anställs det i Sverige varje år? Inte många.
Det var när jag läste den där boken jag fick upp förhoppningen att svampkunskap kanske kan ge mig ett jobb i framtiden i alla fall.
Inte för just det som står på sidan du hittat, men Paul Stammets sätt att beskriva hur viktiga svamparna är för allt liv på denna jord och hur dagens skogsbruk påverkar svamparna.
Tyvärr så finns inte boken på Svenska, men när man väl kommit igång att läsa så går det ganska bra.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.