0 327 visningar

4 svar

Små skålar?

NadaL, Umeå

23 jun 2010 kl. 21:23

Nu tagit kollekt av de små skålar(max 1 mm i diameter) som växer på sidan om orangehättor och kollade under lupp.
De är inte så platta som det ser ut på bilderna, utan riktigt skålfomiga,gelatinösa,finkorniga små skålar.Vid torkning ändrar de färgen från ljus beige till gulbrun.

0

NadaL, Umeå

24 jun 2010 kl. 10:26

Kollat och kollat bland vaxskålarna och kommit fram till tre möjliga: Orbilia rectispora, O.luteorubella och O. epipora.
Ingen som har något att säga?
Tackar för det.

0

Lena M

25 jun 2010 kl. 08:52

Nej Nada, jag har inget svar men så små som 1mm, oj. Hättan var grann !

0

NadaL, Umeå

5 aug 2010 kl. 07:54

Fick svar efter undersökning i mikroskop och nu vet jag att det är Orbilia inflatula jag hittat. :)

0

Lena M

5 aug 2010 kl. 07:56

Vad du är ihärdig Nada, kul att du fått veta vad du hittade .

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone