Det finns inte bara de sällsynta kronbrudarna och kronskålarna utan också den betydligt vanligare kronrosten, Puccinia coronata.
Vacker sådan hittade jag idag på årsskott, blomknoppar och blad på brakved, tidigare Rhamnus frangula, numera kallad Frangula alnus.
Bilderna visar en ung ”skålkorv”, två bilder på en mera utvecklad sådan och i serie 2 bilder på skålar på bladundersidor. Den sista visar hur ”högväxta” de små skålarna är.
http://chaos.bibul.slu.se/sll/slu/ex_arb_ekologi_vaxtproduktion/EEV17/EEV17.HTM
http://www.agroatlas.ru/en/content/diseases/Avenae/Avenae_Puccinia_coronifera/
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.