0 297 visningar

5 svar

Vilka svamparter?

AnneM

7 jul 2010 kl. 18:55

Jag behöver lite hjälp med dessa!

2 bilder på en skål. Kan det vara Blekskål?

0

AnneM

7 jul 2010 kl. 18:59

Kan detta vara sprängticka?

0

AnneM

7 jul 2010 kl. 19:00

Är detta Veckad bläcksvamp?

0

AnneM

7 jul 2010 kl. 19:02

och vad kan dessa två arter vara för något?

0

Hans v E

7 jul 2010 kl. 23:29

1: Ja
2: Ja, men inte den sporproducerande fruktkroppen.
3: Ja, jag tror det, trots den ovanligt gulbruna färgen.
4. Kanske en tråding, kanske topptråding, och blåfotad navling (eller någon annan kraftigare, algsymbiontisk navling).

0

Hans v E

AnneM

10 jul 2010 kl. 11:44

Tack för ditt svar.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone