0 408 visningar

7 svar

Liten ostronskivling?

Ewa lilliesköld

24 jul 2010 kl. 15:40

När jag vattnade min porslinsblomma häromdagen upptäckte jag dessa små svampar (h ca 5 cm),  är det en liten ostronskivling måntro?

Ostronskivling i blomkruka?

0

Irene A

24 jul 2010 kl. 16:40

Jag tror att det är en Hohenbuehelia, spadmussling, kanske Hohenbuehelia petalodes.

0

Ewa lilliesköld

24 jul 2010 kl. 17:15

Ja, Irene det verkar det ju vara. Lite roligt att hitta den i krukan!! Har du hittat den ute i naturen?
Tack!
:-)

0

Karl S

24 jul 2010 kl. 18:07

Den kommer varje år i stora mängder på Rättviksheden.

0

Irene A

24 jul 2010 kl. 18:54

Jag har hittat spadmusslingar bland träflis på ett före detta gruvområde (minns inte riktigt nu om det var av al eller asp), och i barrmattor på Rättviksheden.
Jag vet inte säkert om det är samma art (beskrivningarna av petalodes och tremula är så lika att man kan misstänka det..).

0

Ewa lilliesköld

24 jul 2010 kl. 20:01

Hm…..träflis. Det kan väl finnas i blomjord, kanske!!
Förstår att Rättviksheden är rätta stället för denna svamp. Alltid intressant att höra lite mera om svampen än bara dess namn, tack till er båda
:-)

0

Irene A

24 jul 2010 kl. 20:12

Släktet Hohenbuehelia är verkligen intressant.
De flesta växer på eller i närheten av ved som är på väg att brytas ned, vissa på multnande gräsrötter eller i mossa, men alla arter lever huvudsakligen av nematoder.
De olika miljöerna för de olika arterna tyder på att de har specialiserat sig på olika arter av nematoder. Blomjord har nog förutsättningar att innehålla flera sorter.

0

Ewa lilliesköld

25 jul 2010 kl. 11:17

Det var verkligen intressant det här, fick ge upp det jag höll på med igår för att sätta mig in i släktet Hohenbuehelia och dess intresse för nematoder! Ska fortsätta i min senaste bok “The kingdom Fungi” (Steven L Stephenson)
Tack Irene
:-)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone