0 457 visningar

3 svar

Kremla

greger

29 jul 2010 kl. 02:14

hejsan

Hittade denna kremla på tallhed ungefär på samma platser man hittar
kantkremla.  hatten max 6-7 cm i diameter. Färgen varierar ganska mycket(se bild). trots de dova färgerna är smaken rel kort och kärv (skarp). Kittlade på tungan en bra stund. Foten ihålig.

Finns det nån ytterligare indelning av Kremlor? Går det att säga något om section, släktskap med andra arter?

lätt skarp

0

Hans v E

29 jul 2010 kl. 14:29

Funga Nordica har kremlorna indelade i sex sektioner varav en är indelad i sju undersektioner.

0

greger

30 jul 2010 kl. 18:17

Hittade delvis det jag sökte i denna artikel.

http://asuwlink.uwyo.edu/~fungi/EuroRuss.pdf

Rätt svårläst.

0

Jan A, Uppsala

30 jul 2010 kl. 18:36

...och gammal, från 2002.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone