Hittade en svamp i gräsmattan i dag som jag är ganska säker på är en trådskivling, men jag får det inte att stämma på några av trådskivlingarna i min bok.
Har försökt fota det som är kvar av svampen efter att jag kört över den med gräsklipparen och rivit lite i den, men min kamera vill inte ge mig någon bra bild.
Har även försökt fota sporer och cystider. Hoppas det finns någon Inocybe expert där ute som kan hjälpa mig!
Försöker lyfta tråden i hopp om att någon kan hjälpa mig.
Kan tillägga att jag bor mitt i skogen och att vi har egen brunn med vatten som måste kalkas ganska ordentligt och i närheten av vars jag hittade svampen hade vi en vattenläcka i fjol så det rann väl ut några kubik kalkad vatten i området.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.