0 4731 visningar

2 svar

Bra recept till blek taggsvamp

Lena Blanksvärd

2 aug 2010 kl. 17:15

Hej på er

Är det någon som har ett riktigt smaskigt recepet på blek taggsvamp alternativt taggkantarell?

0

Biirgittad

3 aug 2010 kl. 00:17

sid 65 i Svampkokboken av Dieeteer Endoln sant ingrid oc Pelle Holmberg. Bland e n smetr på vatten ägg mjölmald svartpeppar 1/2 salt, 1/ - 1 tsk paprika pulvrt visia i hop blanda i c osten ca 1,5 dl låt svälla, ska
sjär svampen i skivor doppa först i mjöl sedan i smete. stek gynnelgyla,Hemmalagad tomatsås av lök krossade tomater socke vinäger smaka av med salt och pedppar. Riktigt gott.

0

Birgitta L

3 aug 2010 kl. 13:11

Jag har provat att göra “höns i curry” på taggsvamp, vilket jag tyckte var mycket gott. Följde ett gammalt hederligt recept men bytte höns mot svampen.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone