Uppköpare men de betalar inte så bra. Torgplats!
Om du bor i en större stad så gå direkt till någon restaurang eller någon annan som sälger grönsaker.
Någon har skrivit på guiden att resaturanger inte får köpa av privatpersoner men det tror jag att de ser mellan fingrarna,det blir en mellanhand mindre,och alla tjänar på affären.
Privatpersoner på arbetsplatser,grannar,äldre som inte orkar gå i skogen.
Ring runt och fråga,se till att det är fräsch svamp och välrensad.
På Ica finns fanns det blåa champinjonlådor som var engångs men nu är de svåra att komma över för att de har börja använda returlådor,de är stapelbara och bra att leverera svampen i .
Lycka till!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.