0 382 visningar

2 svar

Soppar, soppar o lite kremlor

Johan

8 aug 2010 kl. 18:20

Var ute en sväng och hittade mängder med soppar. Strävsopp hade jag kunnat plocka hinkvis men jag tog bara de mindre som såg fina ut. Även fyra karl-johan, en liten, liten smörsopp, några kantareller. Något som kanske kunde vara sandsoppar(?) och ett gäng kremlor som jag aldrig kan identifiera men som är kul att plocka. Trevligt i skogen iaf =)

0

Mickeleh

8 aug 2010 kl. 19:22

Ser ut som kantkremlor för mig och ser ut som att någon haft trevligt i skogen.  Smaklig spis!!

0

Johan

8 aug 2010 kl. 20:01

Tack, tack =) jo det var kul, jag, min morfar och min bror som var ute. Precis när vi satte oss i bilen på väg hem så började det ösregna, var gott om folk kvar ute i geometrin, stackare.

Tre av de fyra karl-johan var tyvärr så angripna att jag tror jajg slänger dem. Den fjärde var dock helt fin även i foten, så alltid något.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone