Är trött på att känna mig osäker på denna svamp. Det är bara så svårt att avgöra en sån grej som att den ska lukta mjöl. Jag tycker int att mjöl luktar. Bilden kanske dålig, men skivorna är nedlöpande och sporfärgen brunrosa. Kan någon bekräfta?
Mjölskivling?
Den var tydligen svår, eller för dålig bild. Nu har den legat ett dygn och luktar lite mer, men inte mjöl, snarare sperma.
Längst ut under hatten har den en del “små extraskivor” mellan de skivor som löper hela vägen, har nog någon beteckning detta på svampspråk, men jag känner inte till den.
Sidenttrådskivlingen har urnupna till vidvuxna skivor. Så om denna svamp har nedlöpande skivor med rosa ton är det mjölskivling. Det kan faktiskt vara svårt känna skillnad på mjöldoft och sperma ibland.
Även om bilden är dålig tror jag på mjölskivling men lita aldrig 100% på en icke expert.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.