0 446 visningar

5 svar

Jag trodde jag hittade någon form av röksvamp..

Emil B

16 aug 2010 kl. 23:58

..gjorde jag det? Har tyvärr ingen bild där svampen växte, egentligen var jag ute och plockade hasselnötter. Den växte dock i ganska stort antal bland mångåriga hasselsnår. Finns ytterst lite växtlighet på marken men tidvis massor av gamla grenar och löv. Svamparna växte i små miniklumpar med 2-3 i varje. Satt ytligt. Plockat i södra Halland 1,5 mil inåt landet i tämligen fuktigt område. Tog hem ett par för att försöka identifiera men lyckades inte med den dåliga svampbok som fanns här. Så är det när man är på semester..

Oavsett vore det intressant att få veta vad det är för art. Försöker lära mig någon art varje år!

Vad är det för art?

0

Lena M

17 aug 2010 kl. 07:38

Det är nog en tryffel, gulbrun hartryffel gissar jag på, oätlig.

0

Emil B

17 aug 2010 kl. 11:38

Liknar inte det på de bilder jag hittar, på bilder ser mycket slätare ut än de jag hittade. Men du kanske har rätt! =)

0

Irene A

17 aug 2010 kl. 12:03

Det är någon av rottryfflarna. Släktet heter Scleroderma, och de svenska arterna finns beskrivna här:
http://www.svampar.se/bildarkiv/SMT_2008_2_Scleroderma_www.pdf

0

Tony S

17 aug 2010 kl. 16:52

Det bör vara gul rottryffel.

0

Emil B

18 aug 2010 kl. 01:34

Det låter på vad jag läst på som ett rimligt svar. Tack! En mycket vacker svamp där den stod!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone