Haft en mkt trevlig svamptur i vacker bokskog idag nära den västgötska kusten. Många stora fina kantareller som nu står på spisen.
Har dock också gjort ett antal fynd som jag inte lyckades klura ut vad de är trots svampguidens utmärka app.
Bild 1: Brun på ovansidan, oerhört lik gul kantarell i utstrålning. Förutom färgen är enda skillnaden att denna har en tydligare gränsen mellan hatt och fot, skivorna slutar liksom tvärt.
Bild 2: Tegelfärgad med vita skivor.
Bild 3: Stor vit svamp som det fanns mängder av i denna skog. Verkar inte vara en flugsvamp?
Det var alltså bokskog med inslag av björk, tall och gran. Väldigt kuperat och stora höjdskillnader.
Mkt tacksam för all input jag kan få om dessa svampar.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.