0 258 visningar

4 svar

två frågor

GÅB

18 aug 2010 kl. 12:23

Den första bilden kan det vara trollskägg? Den hittades på en slåtteräng vid slåttern.
Den andra bilden är på en svamp som växer horisontalt ut från en ek. Vad kan de vara?

Kan det vara trollskägg Thelephora penicillata

0

Jan A, Uppsala

18 aug 2010 kl. 12:48

Ungt trollskägg på bild 1; “trollfjun”. Kolla skäggväxten så får du se!

0

GÅB

19 aug 2010 kl. 11:49

Tack för svaret. Det känns bra att få bekräftat att man är på rätt spår. Men vad kan det vara för svamp på den andra bilden?

0

svampstaff

19 aug 2010 kl. 12:07

Möjligtvis Pholiota squarrosa, fjällig tofsskivling?

0

Bo E

19 aug 2010 kl. 12:36

instämmer med svampstaff - har hittat den just på ek, i hålighet där det suttit en gren.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone