0 586 visningar

6 svar

Vit flugsvamp?

Sibbe

25 aug 2010 kl. 19:19

Har ett strövområde/kohage där jag plockar stolt fjällskivling, jätteröksvamp, ängschampinjon och Fjällig Bläcksvamp.
Där finns även väldigt gott om en till svamp som min mor påstår är vitflugsvamp, men tycker inte det riktigt passar hundra in på beskrivning. Bland annat så är volvan inte särskilt stor, den var inte klibbig direkt efter ett stort regn och den växer i en hage. Någon som vet vad det kan vara?

Vit flugsvamp?

0

Tanja i Gagnef

25 aug 2010 kl. 19:38

Hej!
Nej jag håller med om att det inte är en vit flugsvamp. Det är lite svårt att se på de soliga bilderna, men på nedersta bilden syns det t.ex. tydligt att den har brunaktiga skivor. VAD det är törs jag däremot inte ens gissa! Det ska bli spännande att få reda på vad det är för svamp!

0

Irene A

25 aug 2010 kl. 20:17

Du har så rätt, Sibbe. Det är en fjällskivling, kanske fnasig fjällskivling (Macrolepiota excoriata).

0

Sibbe

29 aug 2010 kl. 12:30

Nytt foto, kanske hjälper?
De brukar inte vara fjälliga som de här är, nog för de börjar bli gamla och torra.
Brukar vara helt vita ovanpå, blir inte klibbig i regn, brukar ha helt vita skivor och har aldrig sett att det går mask eller något annat kryp på dem. Korna äter dem inte heller (växer massor i kohage).
Något mer förslag på vad det kan vara?

0

Christer

3 sep 2010 kl. 07:36

Hej!  Svampen heter Fnasig fjällskivling och den är ätlig!!

0

Sibbe

3 sep 2010 kl. 10:16

Det hade varit fint om den varit ätlig, då där verkligen växer mängder.
Dock så känner jag ju mig tveksam då jag inte tycker den ser ut som en fnasig fjällskivling å varken korna eller maskarna går på den :P

0

buffy

3 sep 2010 kl. 13:24

Jag har också hittat sådana på den äng där jag ibland går och letar champinjoner och stolt fjällskivling, i närheten av Järavallen (Landskronatrakten).

Trodde också först det var vit flugis men blev skeptisk eftersom de är så toppiga och fjälliga och inte luktar rå potatis alls.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone