0 276 visningar

3 svar

Tuvad svamp

Lena M

29 aug 2006 kl. 18:22

Hittade en klunga svampar idag som tyvärr har farit lite illa.
De växte i gräs, gammal granskog, tillsammans i en grupp. Fotbasen på dem är uppsvällda och foten aningen trådig. Ingen speciell doft, men en märklig brun färg som stöter i grönt, tycker jag.

Likaså såg jag ett till ex av den svamp jag hittade för några dagar sedan och som jag först trodde var trattkantarell. ( albino )
Är det någon på forumet som kan säga vad det är ?

0

Irene A

29 aug 2006 kl. 19:45

Den första är olivspindling, Cortinarius venetus

Den andra tror jag fortfarande är vednavling, Gerronema strombodes

0

Lena M

29 aug 2006 kl. 19:55

Tack Irene! Är det vanliga arter eller rödlistade ?
Varför jag frågar är, jag spar alla svampar jag hittar och lägger dem i en mapp. Så i vinter kan jag titta på dem och förhoppningsvis känna igen dem nästa säsong.

0

Irene A

29 aug 2006 kl. 20:26

Olivspindlingen är kalkkrävande och ny på rödlistan som missgynnad (NT), trots att den är ganska vanlig i kalkmarker. Jag tror att det är ett led i en strävan att försöka bevara värdefulla kalkbarrskogar.

Vednavlingen fanns på den tidigare rödlistan som sällsynt (hotkategori 3), men tydligen har det gjorts såpass många fynd på senare år att den inte behöver hotklassas längre. Tidigare trodde man också att den krävde riktiga urskogar, men det verkar den inte göra.
Båda arterna är i alla fall signalarter - indikatorer på värdefulla skogsbiotoper. Det märks att du har fina marker att leta svamp i!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone