Hej på er.
Jag älskar att plocka svamp och älskar även att äta den men kan tyvärr inte :-( Får VANSINNIGT ont i magen av all slags svamp (utom köpta champinjoner) så jag plockar, torkar och ger bort i present.
Men går alla svampar att torka?? Har hört att kantareller inte är bra att torka. Men hur är det med taggsvamp?? Och Fårticka? Kan jag torka dem?
Soppar går väl att torka allihop, och rimskivling, citronslemskivling?
Alla soppar går inte bra att torka. Torkar bara Kallar och sandsopp. Rimskivling funkar fint. Inte Citronslemskivlingen däremot. Har torkat kantareller men bara pyttesmå och använt i grytor,inte så lyckad svamp att torka. Taggsvampar torkar jag inte, inte heller fårticka. Kanske går det, vet ej.
Inte expert, men van sedan barndomen.
Jag torkar alla soppar. Jag tycker att de blir bättre både till konsistens och smak av torkning. I synnerhet konsistensen påverkas positivt. Det jag brukar torka är de orange strävsopparna, stensoppar, blodsopp, brunsopp, lite örsopp, ibland lite lärksopp o dyl såna år när man knappt hittar ngn svamp alls.
Kantareller o blek taggsvamp är bättre att konservera än att torka.
Allt annat torkar jag ifall vi ej kan äta det direkt, kremlor, eventuella riskor, champinjoner, stolt fjäll, + givetvis trattkantareller och trumpetsvamp. Jag har inte plats i frysen. Man kan alltid mala torkad svamp till svampmjöl om man inte hittar ngt annat användningsomr. Torkade lite citronslemmisar förra året, de blev fina. Tog av hatthuden först. Även rimskivling är bra att torka men såna hittar jag sällan.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.