0 546 visningar

6 svar

Skånska svampar

Joachim Krumlinde

29 aug 2006 kl. 20:35

Nu har svampsäsongen satt fart på allvar i Skåne. Massor med både matsvampar och lite mer intressanta arter.

Bifogar en bild på arter som nog inte är så vanliga längre norrut. Samtliga från senaste helgen.

0

Affe

29 aug 2006 kl. 20:44

Mycket trevliga bilder.
Var någonstans har du funnit dom?

0

Bo E

29 aug 2006 kl. 20:49

Intressant med igelkotten.
Hur stor kan den bli och är det möjligt att förväxla den med en död igelkott?
Jag fann nämligen en sådan (?) tillsammans med en rad snöbollschampinjoner i ett gräsbevuxet skogsbryn vid en fd granhäck och undrar nu om det kan ha varit en dylik svamp.
Tyckte det var lite äckligt så jag passerade den bara.

0

Tony S

29 aug 2006 kl. 20:53

Får man gissa?

Provar:
Judasöra
Igelkottsröksvamp
Bläcksopp
Blåsopp

0

Joachim Krumlinde

29 aug 2006 kl. 20:53

Nej, så stor blir inte igelkottröksvampen och man förväxlar den knappast med en död igelkott.

Till Affe: judasöronen fanns vid Rustningshamn strax norr om Landskrona, igelkottröksvamp och bläcksopp i Färlöv nära Christianstad. Den sista bilden, slutligen, är en eldsopp, hårt angripen av snylting. Den växte, passande nog, på Norra kyrkogården i Lund.

0

Joachim Krumlinde

29 aug 2006 kl. 20:56

OK, Tony, våra inlägg kom samtidigt nästan. Bra gissat, eldsoppen var nog ganska omöjlig att pricka in. Jag ansåg mig kunna bestämma den eftersom det fanns friskare ex i närheten.

0

Affe

29 aug 2006 kl. 22:24

Joachim, vad för bildredigeringsprogram använder du?
Tänkte bara på hur du fått ihop 4 bilder till 1…
Betydligt smidigare om man har ett “gäng” bilder man vill skicka upp.

Judasörat är från hemmaplan då ju. (Landskrona) Antar att du menar rustningshamnen i Sundvik.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone