0 272 visningar

4 svar

Hjälp mig!

Marion

31 aug 2010 kl. 09:18

Jag hittade en (för mig) ovanlig svamp och nu kryper det i hjärnan på mig för att jag inte orkade ta reda på vad det var.

Min kamera har strulat så jag fick ingen bild på den, men jag ska försöka förklara hur den ser ut.

Hatten var lite oregelbundet brun och torr. Foten vit med inslag av rödaktiga trådar. Skivorna väldigt hårda, och lite urnupna. (aldrig känt hårdare skivor, men dom var ändå spröda) Hårdare skivor än hos kremlan

Den luktar milt och av mandel.

Den blir röd vid beröring och blöder när man skär i den.

Hela svampen väldigt fast. Jag vågade inte smaka, men det såg så ätlig ut och luktade så gott.

Det var inte blodriska!

Finns det någon annan svamp som blöder med brun hatt?

Den var cirka 10cm i diameter. Hatten nedböjd på sidor. fast hatt. vita hårda skivor som blir rödaktigt vid beröring. beigevit fot med rödaktiga inslag som hos riskan.

0

Mickeleh

31 aug 2010 kl. 10:27

Det första som slog mig var pluggskivling,förmodligen fel ,men jag får den känslan..??

0

marion

31 aug 2010 kl. 10:39

Nej inte pluggskivling. Jag kan säga att den växte ensam. Pluggskivling växer väl med flera och är ljusare och luktar inte mandel?

ska kolla bilden på pluggskivling

0

marion

31 aug 2010 kl. 10:41

Förresten, du kan ha rätt såg jag nu… men va synd, den luktade så gott och såg läcker ut.

0

Boman

31 aug 2010 kl. 12:06

Många farligt giftiga svampar luktar gott och ser goda och läckra ut. Tyvärr.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone