visst är det ett toppenår för rimskivlingen - har aldrig sett så mycket av den
ganska neutral men god och mycket användbar matsvamp tycker jag - tillreder den och kantareller och kremlor så det finns helt enkelt inte utrymme att tillreda soppar men de är ju utmärkta att torka istället
helnöjd med läget i svampskogen just nu!
Har du provat att torka dina rynkade Bo? De smakar otroligt mycket mer, den har en helt egen smak som jag inte hittat hos någon annan sort! :)
Och ja, de senaste veckorna har varit fantastiska, men jag tror faktiskt att det behöver komma regn snart… Markerna börjar torka in efter augustis ständiga ösregn!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.