Hej!
Gav mig ut nu på morgonen för att leta upp Sarcodon versipellis.
Fann denn inte, men hittade en del annat kul.
Serie 1. Tre stycken fingersvampar.
Första två växte alldeles bredvid varandra (gran/tall) och kanske samma art?
Den tredje med gråviolett bas och orange toppar. Någon sällsynt?
Ramaria
Om man vill kolla vilka arter som är rödlistade, går det att använda sökfunktionen här:
http://snotra.artdata.slu.se/artfakta
Jag tycker att det är lite konstigt att den flattoppade klubbsvampen är hotklassad, när inte stor klubbsvamp är det, med bara hälften så många fynduppgifter i Artportalen.
Hej Irene!
Tror inte det är dolt, kordinaterna är ju dolda kanske. Kan väl ändra om det behövs förstås. Hade inte behov av att försöka bestämma lokalens position närmare då kartorna på Artportalen inte är så noggranna som man kan önska.
Tror att Länsstyrelsen känner väl till området. Naturbevakare har besökt platsen. Det har nog rått någon form conesensus sedan Svampföreningen uppmärksammade lokalen på 80-talet.
Om det är samma område som du rapporterat stinkspindling och violticka ifrån, så har det ett visst skydd ändå. Det är avsatt som naturskyddat objekt av ägaren, Bergvik Skog.
Tidigare fynduppgifter från samma område har inte samma noggrannhet, då uppgavs bara 5 km-rutor…
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.