0 262 visningar

3 svar

Må det vara en macrolepiota?

Lasse Guth

9 sep 2010 kl. 23:12

blandskog(mest björk,ädel och tall lite gran) i Enköping.
ca 15-25 cm höga med en hattdiameter på ca 10-15cm 20 tal utspridda på en yta av 8m diameter. Glömde bort att dofta på dem, men jag tror ni kan ge det en chans ändå med tanke på att era kunskaper på svampområdet är så fina. Om ni behöver doft så ska jag cykla dit imorgon och dofta på dem.
Mvh/Lasse

kan det vara någon Macrolepióta ?

0

fia

9 sep 2010 kl. 23:39

Ser ut som stolt fjällskivling, min favorit! :)
Underbart goda.

0

Thomas i södertälje

9 sep 2010 kl. 23:45

Håller med Fia! Men jag är ingen stjärna :)

0

Hans Myhre

10 sep 2010 kl. 00:07

Ja, M. procera

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone