0 553 visningar

2 svar

Snöbollschampinjon

Charlotte B

10 sep 2010 kl. 23:34

Hej på er
Jag har för första gången ätit snöbollschampinjon idag och det var såååå gott. Dessutom klarade jag en hel matsked utan att få ont i magen (kan inte äta svamp annars utan att få jätteont i magen).

Men nu undrar jag hur ofta ni tror att man kan äta snöbollschampinjon och vilken mängd isåfall? (tänkte på det här med kadmium).

Vore ju kul om jag kunde äta den emellanåt eftersom magen verkar fixa den. (vet inte hur det går med större mängder dock men en matsked funkade bra).

0

Enelie, Linköping

11 sep 2010 kl. 00:30

Hej Charlotte,
Synd att du får problem med magen så att du inte kan njuta av alla goda svampar som vi har.
Har du provat olika sorters svamp och olika tillagningar på dem?
Det kanske är en del som funkar och andra inte. (?)

En matsked svamp är inte farligt om man är orolig för kadmium.
Det finns nog annat som innehåller mycket mer än just champinjoner.

0

Charlotte B

11 sep 2010 kl. 21:39

Jag har testat alla olika soppar och smörsoppen funkar bäst.

Kantareller och taggsvamp går inte alls!!

Sen har jag testat rimskivling och citronslemskivling som går bra i små mängder (typ en matsked).

Vanliga köpta champinjoner kan jag äta hur mycket som helst, både råa och tillagade.

Jag har testat att koka ur dem och sedan smörsteka. Har även testat i grytor osv men det går inte.

Är det någon som har förslag så fram med dem :-)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone