0 547 visningar

4 svar

läderöra.

svampstaff

13 sep 2010 kl. 03:18

Funderat lite på dom här otideorna, bild1 från hasselskog.
B2 från bokskog och bild3 flourecerande gula från bokskog?

0

Otidea..

svampstaff

13 sep 2010 kl. 04:36

Här kanske Otidea leporina?
Bild1 bokskog
bild2 hassel/ekskog.

0

Otidea..

Frida T

13 sep 2010 kl. 09:12

Tror det är mikroskopering som gälle för dessa små luringar ;)

0

Otidea..

Irene A

13 sep 2010 kl. 09:17

Behövs också en revidering av släktet för att kunna sätta rätt namn på rätt art.
Skicka dem till Karen Hansen..!

0

Otidea..

Hans v E

13 sep 2010 kl. 09:23

Mikroskopering hjälper nog inte heller.
Den första tror jag är “vanlig” onotica, för att den har lite rosa färg och vit fot. Det finns en concinna - “citrongult” haröra som skulle kunna stämma på 1:3 och 2:1. Den ska gå med bok.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone