0 418 visningar

2 svar

Vilken Sarcodon?

Fritjof Gbg

14 sep 2010 kl. 07:34

Denna växer i barrskog,mest gran.
Det växer även dropptaggsvamp och fjällig taggsvamp på platsen.
Det finns bara ett exemplar,så jag lät den stå.
Finns det någon annan än S. fuligíneovioláceus som är så mörk på hatten?

0

Boletopsis

Irene A

14 sep 2010 kl. 07:45

Ser ut som en Boletopsis tycker jag - grangråticka, Boletopsis leucomelaena.
http://snotra.artdata.slu.se/artfakta/SpeciesInformationDocument/Boletopsis_Leucomelaena_150.pdf

Bra gjort att få en bild av undersidan och ändå låta den stå kvar!

0

Boletopsis

Fritjof Gbg

14 sep 2010 kl. 08:33

Tack Irene!
Där var man ute och cyklade igen:)
Det var ju kul den med.Nu ska jag ut i skogen och träna på att se skillnad på taggar och porer:)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone