När det gäller jordtungor så är det indelat i tre gupper : Geoglossum, Trichoglossum och Microglossum. Man brukar säga att det endast går att skilja dom microskopiskt men det går att skilja en del hyffsat utan om man har fördelen att kika på många och lära sig små olikheter som de har.
Även då det står “tunglika, intensivt ärggröna, brungröna, ljusbruna eller rödbruna” så står det numera under övrig : I rödlistan 2005 inkluderades Microglossum fuscorubens i bedömningen (Microglossum
olivaceum s.lat) Minst sagt dubbla budskap.
http://snotra.artdata.slu.se/artfakta/SpeciesInformationDocument/Microglossum_Olivaceum_203889.pdf
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.