0 186 visningar

2 svar

Riskor i södra Skåne?

Puggemannen

16 sep 2010 kl. 14:05

Har de kommit eller är säsongen över för dem? Någon som vill dela med sig en bra lokal?

0

Helena i Lund

16 sep 2010 kl. 15:34

En bit ifrån södra Skåne kanske, men i lördags plockade jag mycket granblodriska precis utanför Hörby i tät ung granskog. Och jag menar mycket! :)
Förvånansvärt mycket som inte var angripet faktiskt…
Smörsopp, grynsopp, kj, sandsopp, och citrongul slemskivling i samma skog, korgen blev rågad!

På denna bilden är ju blodriskorna bortsorterade… :S

0

Puggemannen

16 sep 2010 kl. 18:58

Tack Helena!

Då ska jag ut i helgen!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone