0 186 visningar

1 svar

Vad är detta?

Anchi

17 sep 2010 kl. 15:01

Svamparna växer i blandskog: aspdunge, björk, under en stor gran.
Hattarna är stora, utbredda. Växtplatsen: norr om Vasa i mellersta Österbotten.

Macrolepiota?

0

Michael Krikorev

17 sep 2010 kl. 15:38

Det är en rodnande fjällskivling. Den har nu delats in i 3 olika arter, och din är med all sannolikhet den som heter Chlorophyllum olivieri. Den har dystert gråbruna färger, och fjällen kontrasterar inte speciellt mycket mot färgen på övriga hatten.

Den är ätlig, men i mitt tycke inte speciellt god. Någon av de andra två arterna i samma grupp uppges kunna orsaka tillfälligt illamående/magbesvär.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone