0 488 visningar

8 svar

okänd jätte!?

Helena Rödén

19 sep 2010 kl. 15:20

Kan någon hjälpa mej med vad denna gigantiska, fina svamp är. Växte ur en tallstubbe. Den stora är drygt 20cm hög,hatten 16cm i diameter. Påminner om champinjon i formen men är ju riktigt gul med fast,vitt kött.

Okänd jätte?

0

Karl S

19 sep 2010 kl. 19:19

Ser ut som en champinjon, men man skulle behöva se en genomskärning med lameller, samt luktinfo. Ät den inte innan du vet säkert att det är en matsvamå!

0

Helena Rödén

20 sep 2010 kl. 22:33

ingen risk jag äter om jag inte vet till 100%!!!! Den är intensivt ocragul i färjen, men det syns dåligt på fotot. ska se om det går att ta bättre kort i dagsljus i morgon, + genomskärning. De är fortfarande i rätt bra skick där de ligger, som dekorativa"Disney” svampar.

0

svampstaff

20 sep 2010 kl. 22:53

Kanske rent av syllsvamp?

0

Helena Rödén

21 sep 2010 kl. 10:10

Luktar god svamp, neutral,(som champinjonerna på ica!) Hatten lite lätt fjällmönster i ockragul. Skivorna lika gula även efter flera dagar. Köttet vitt, något ljusgult när den legat skuren nån timma. Det lilla ex’et har hylle som på den stora blivit till hängande ring.Foten träig där fibrerna blir trådar när man bryter.  Tack KarlS för engagemanget!

Okänd jätte?

0

ES

21 sep 2010 kl. 11:02

Kan det kanske vara en ringbitterskivling; Gymnopilus spectabilis? Stubbsvamp med mycket bitter smak, OBS giftig.

0

ES

21 sep 2010 kl. 11:11

Heter tydligen även Gymnopilus junonius, fanns bild här på guiden:

http://svampguiden.com/art/visa/Gymnopilus_junonius

0

Karl S

21 sep 2010 kl. 16:34

Jo, den nya bilden bekräftar Gymnopilus junonius.  Den betraktas allmänt som hallucinogen.

0

HelenaRöden

21 sep 2010 kl. 21:14

Ringbitterskivling- Tack. Måste skaffa ny svampbok.Får glädjas åt det vackra yttre o passa mej för det inre.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone