0 282 visningar

7 svar

Vilken ticka?

Geraldine, Vällingby

20 sep 2010 kl. 00:25

Kan det vara brandticka Pycnoporéllus fúlgens eller en cinnoberticka Pycnóporus cinnabarínus?

0

Hans v E

20 sep 2010 kl. 00:27

Tycker det ser ut som lysticka.

0

Geraldine

20 sep 2010 kl. 00:29

Tack, ska se om Skogsfrun i Obbola eller Nada har att säga.

0

NadaL, Umeå

20 sep 2010 kl. 07:25

Håller med Hans.

0

Skogsfrun i Obbola

20 sep 2010 kl. 07:41

Ni kan ha rätt, men jag tycker det var svårt att se på bilden!

0

gunhild i Kåddis

20 sep 2010 kl. 08:21

Geraldine du vet väl att lystickan är en utmärkt färgsvamp. Du kan droppa lite lut (toarengöringsmedel duger)på tickan och få en lila reaktion om det är lysticka.

0

Geraldine

20 sep 2010 kl. 11:06

Tack för svar!

Gunhild, jag har aldrig provat att färga garn. Fins det mycket lysticka så man kan plocka ner dem för färgning?

0

Lysticka

Elisabeth Jansson

20 sep 2010 kl. 19:23

Lystickan innehåller väldigt mycket färgämne och det dras ut av lite amoniak när man kokar tickan,du behöver inte många för att färga 1 hg garn sedan blir det efterbad,färgen är väldig ljusbeständig också.
Spara och samla och färga med någon som kan!
Använder man grå färg på garnet får man automatiskt mörkare färg utan att det går åt mer svamp!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone