0 200 visningar

6 svar

Tricholoma?

Karin W

20 sep 2010 kl. 21:06

Jag är inte helt säker på att det är en Tricholoma, men gissar på det. Den växte i stor mängd i ring. Förslag?

0

Hans Myhre

20 sep 2010 kl. 21:24

Tricholoma terreum ? Bildene på min skjerm synes litt brunfaget hatt men egentlig var den vel grå?

0

Karin W

20 sep 2010 kl. 21:29

De utvuxna fruktkropparna drog åt rosa, som på första bilden.

0

Michael Krikorev

20 sep 2010 kl. 21:34

SKulle tro att det är Tricholoma scalpturatum.

0

Nanne E

20 sep 2010 kl. 22:13

Tricholoma är tydligen svåra även för stjärnorna! (OBS det är ingen kritik)

Karin, du har tydligen samma art på dina bilder som jag på min tråd den 19.09.2010. Fast dina bilder är tydligare i habitatet.

0

Karin W

20 sep 2010 kl. 22:30

Ja, jag såg dina bilder på musseroner, men jag var tveksam till om det var samma art som jag hade.

0

Hans Myhre

20 sep 2010 kl. 23:27

Ja, mange musseroner er vanskelige fordi noen grupper er dårlig utredet.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone