0 354 visningar

3 svar

Blodriskor utan mask

Kjell Rilbe

27 sep 2010 kl. 07:25

Var ute i skärgården i helgen för att bomma igen sommarstugan för vintern. Nere vid stranden, där det växer en del tall, hittade jag precis som något tidigare år massor av tallblodriskor. Det är väldigt gott om insekter därute, och spindlar, men konstigt nog är dessa tallblodriskor nästan helt fria från angrepp, trots att de är rejält stora. Flera av dem var en decimeter eller mer i diameter, men perfekta inuti.

Någon som har någon idé om hur detta kan komma sig?

Synd att min fru inte kan med riskornas konsistens. Någon som kan tipsa om maträtt eller tillredning som kan dölja konsistensen, så hon kan äta dem? Eller rent allmänt, så jag kan äta dem? ;-)

0

Boman

27 sep 2010 kl. 07:35

Hacka och gör en fin sås till kött, eller skapa svampbiffar av dem. Alla gillar inte smaken, eller konsekvenserna av konsumtion, som syns dagen efter. men i så fall får ju du mera av godsaken.

0

Jan A, Uppsala

27 sep 2010 kl. 07:38

Ja, tallblodriskan är nästan lika “ren” som gallsoppen. Innehåller väl nåt som inte gillas av ohyran. Kantarellerna har hjälp av sitt “giftiga” D-vitamin, vem vet vad tallisen innehåller.
Apropå konsistens, så kan du eliminera den i en köttkvarn/mixer och göra göra tallblodriskeburgare och givetvis också betydligt finare färsmat!

0

Geraldine, Vällingby

27 sep 2010 kl. 09:23

Gör potatisbullar och hacka ner riskorna smått, smått och blanda in i smeten. Jag tycker de smakar som bacon när de är stekta, så knaperstek dem innan så kanske man kan äta bara bullar och lingonsylt.(Rösti passar också bra)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone