0 422 visningar

11 svar

rodnande fjällskivling

kgb

28 sep 2010 kl. 18:54

Hej!

Jag la en rodnande fjällskivling i korgen i tron att det var en stolt…

Efter att ha kollat upp den undrar jag nu om jag måste slänga övrig svamp i korgen, lite av fjällen har ju gnuggat av sig mot den övriga svampen.

0

Tony S

28 sep 2010 kl. 19:34

Nä, det är ingen fara. En del äter rodnande fjällskivling, iofs inget att rekommendera.

0

kgb

28 sep 2010 kl. 22:01

Tack för svar!

0

Bo E

29 sep 2010 kl. 13:19

jag åt den ofta som barn, men nu tycker jag den smakar unket.

peta bort så mycket du kan av fjäll o andra rester så du inte får med nån unken arom i blandsvampen.

0

kgb

30 sep 2010 kl. 10:12

Har iaf lärt mig en läxa. Ska inte aldrig någonsin blanda “frågesvampar” med vanlig svamp!!!

0

buffy

30 sep 2010 kl. 10:20

Vi brukar äta barrskogsvarianten, men du har kanske hittat trädgårdsvarianten om den växte bland stoltisar, den sorten kan man få ont i magen av.

0

Minai

30 sep 2010 kl. 10:36

Jag tror att jag hittat någon av de areterna idag och hade precis tänkt starta en tråd, jag antar att ni kan svara mig om det är rodnande, stolt eller något annat?

0

Minai

30 sep 2010 kl. 10:41

Datorn jävlas med mig och vill inte komprimera de andra bilderna. Den andra svampen har ett något ljusare kött men är rött i kanterna… annars ser de likadana ut.

0

Jan A, Uppsala

30 sep 2010 kl. 11:24

Rodnande är rätt - men rodnande flugsvamp!

0

Minai

30 sep 2010 kl. 11:39

Ok. Tack så hemskt mycket!:-) Luktade hemskt gott! Lite rom champinjon, men det är väl bara att slänga då?

0

Minai!

Jan A, Uppsala

30 sep 2010 kl. 12:22

Rodnande flugsvamp är en god matsvamp, men eftersom du inte känner till den, så kolla den noga, läs om den, se och lär - och vänta till en annan gång med att proväta den. Ät aldrig något du inte är helt säker på!

0

Minai!

Minai

30 sep 2010 kl. 12:27

Tack igen Jan. Det är så roligt att lära sig nya svampar. Jag ska läsa lite mer om den som du säger, men jag vågar inte smaka den idag. Jag har sett små knoppar som jag kanske kan äta nästa gång. Tack vare det här forumet har jag lärt mig JÄTTE mycket, minst 3 eller 4 nya arter som jag nu är helt säker på som jag inte kunden tidigare och jag är mycket mer intreserad av svamp än jag någonsin varit tidigare.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone