0 347 visningar

4 svar

Kan ni lista ut vilken svamp?

Adrian

28 sep 2010 kl. 22:21

Hej!
Precis hittat den här sidan och kan bara bli imponerad över mängden kunskap som finns här, både bland användarna och i databasen!

Jag skulle vilja ha hjälp med att identifiera en svamp jag hittade tidigare idag. Jag är en stor nybörjare, men alla måste ju börja någonstans! Tyvär har jag ingen kamera, så vi får se om jag lyckas beskriva den tillräckligt bra, och om ni känner igen den!

Det är en vit/gräddbrun svamp som hittades på en ganska välgödslad gräs/moss-mark nära björkar.  Exemplaret jag tog med mig är ca 5 cm hög, men det fanns större i närheten. Grov fot med en liten “utväxt” vid roten (ungefär som karljohan har, vet någon vad termen är får ni gärna berätta). Hatten är 3-4 cm i diameter, med nervikta kanter. Skivor som är lite “urnupna” dvs, de går inte ner mot foten (motsatsen till en kantarell typ) och skivorna är inte gaffelgrenade. Foten lite ihålig. Skarp svårbestämd lukt.

Jag har letat runt lite och rättiksmusseronen liknar, men min svamp saknar de grenade skivorna och foten är inte jämntjock. Några idéer?

Finns det för övrigt några svamp-nycklar över Sverige/norra Europa? Någon som rekomenderas?

0

Elisabeth Jansson

28 sep 2010 kl. 22:45

Jättetrattskivling eller någon av riskorna som är vita hade den saft?
Luden vitriska?

0

Bo E

29 sep 2010 kl. 13:17

det låter som en svamp jag gick bet på att identifiera i söndags - växer i rätt stor mängd nu och påminner lite om rättikmusseron fast kraftigare och som du beskriver det - lite mer svullen vid fotbasen.
hoppas snart få in bild på den så kan du få se om det är samma.
Artbestämning får nån stjärneprydd försöka sig på...

0

Bo E

29 sep 2010 kl. 15:12

här kommer bilder på den

växte i gräsmatta under björk

ganska stor grupp var det oxå

foto: Istvan Winkler

0

Tony S

29 sep 2010 kl. 16:22

Svårt på en sådan beskrivning.
Men det låter som att det är en mindre svamp än de förslag du fått hittills.
Kanske vit tuvskivling, Lyophyllum connatum eller mjölskivling, Clitopilus prunulus? Bara förslag att söka info om.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone