Tack. Jag anade nästan att det skulle vara svårt att artbestämma så pass mogna fruktkroppar, men eftersom jag såg den lite här och där i skogen tänkte jag att det var värt ett försök. Cortinarius balaustinus är det inte - fel sporfstorlek och form. Men aspspindling är klart möjlig. Med den stämmer i alla fall sporer och ekogolgi bra.
Jag tror Svens cortis kan vara samma som Karins, men att det inte är C. lucorum, som har ljusare, inte så rödbruna färger och kraftig fot. (Obs att C. lucorum inte är hygrofan, eller bara svagt), liksom C. balaustinus och C. bivelus. Om sporerna inte är runda, så kan det vara C. bivelus, även om velum verkar lite svagt.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.