0 1265 visningar

7 svar

Torka kantareller?

Geraldine, Vällingby

13 okt 2010 kl. 08:49

Har för första gången prövat på att torka kantareller, det blev bra. Hade dem framför en golvfläkt på tidningar 1 natt och imorse var de snustorra. Har inte prövat det tidigare för jag har hört av vänner att de blir sega.

Har någon erfarenhet av detta, att de blir sega vid torkning?

0

Boman

13 okt 2010 kl. 10:18

Jag torkade ju flera små förra säsongen, av misstag. De var bland trattisarna, såg dem inte av nån anledning. Har använt dem i gryta och de blev fina. Inte beska eller sega. Men de puttrade nog med bortåt en timme.

0

buffy

13 okt 2010 kl. 10:46

Jag har torkat kantareller i svamptork. De blev bra, men miste det mesta av sin kantarellarom tycker jag. Eller så har jag doserat dem för snålt i matlagningen.

Risken med att torka kantareller är väl inte att de blir sega utan att de kan bli “beska”. Det har jag inte upplevt.

0

Kanelsnäckan

13 okt 2010 kl. 13:03

Har fått lära mig att innan torkade kantareller används ska de blötläggas i rikligt med vatten minst ½ timme innan. Använd inte blötläggningsvattnet vid tillagning, det är det som blir beskt.

0

Helena H

15 okt 2010 kl. 10:21

Har tidigare provat att torka kantareller, de blev ganska beska och träiga varför jag malde dem och blötlägger innan jag blandar med tex färs eller i grytor.

0

Maria o Micke

23 okt 2010 kl. 02:25

Ja, Geraldine, måste tyvärr hålla med “dansken”, kantareller vinner inte på smak vid torkning heller inte vid infrusning. Vet dock att i Stockholm för så där 10 år sedan så maldes en hel del kantarell efter torkning för att användas som mjöl i pizzadeg. Med resultatet att pizzan blev fashionabel och dyr..Herr Kantarell med fru och barn smakar bäst nystekt i pannan med smör ,salt och peppar, annars dela med dig till den inte kan komma ut i skogen längre..

0

"JAS" Helsingborg

23 okt 2010 kl. 08:48

Absolut bästa sättet och enda sättet att bevara kantareller på är att konservera dem, då smakar de alldeles utmärkt och skillnaden mot färska är marginell.

0

buffy

23 okt 2010 kl. 09:46

Håller med JAS om konservering. Det är inte särskilt besvärligt med recpetet som finns här på Guiden, oöppnade burkar håller sig i många år och kantarellerna blir lika goda som nyplockade.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone