0 210 visningar

6 svar

What are these, please?

Barbara

14 okt 2010 kl. 18:24

Found them in a dense pine forest. They seem to be very fragile and fall apart easily.
Thanks for your help!

0

Kalle

14 okt 2010 kl. 18:40

Some Lactarius I suppose.

0

Helena i Lund

14 okt 2010 kl. 19:08

Looks more lika a Russola to me, they are more or less fragile.

0

SvenD

14 okt 2010 kl. 19:55

Probably Russula fellea. Acrid taste!

0

Hans v E

15 okt 2010 kl. 09:38

Or R. ochroleuca. Only slightly acrid taste. (But they should grow in deciduous forest).

0

Barbara

15 okt 2010 kl. 10:48

Thanks, everyone!!

0

Bo E

15 okt 2010 kl. 11:47

I guess they are
Tegelkremla Russula decolorans

use to grow with pine

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone