0 174 visningar

6 svar

Vad är detta för svamp ?

Tina Nordberg

1 sep 2006 kl. 20:11

Hittade denna skönhet i barrskog.
Obetydlig smak o lukt.Ändrar ej färg vid snitt.Ringen var ngt gulare än vad bilden visar.

0

Tina Nordberg

1 sep 2006 kl. 20:16

Glömde att skriva om bild 2.
Vill bara visa “våra” söta Lärksoppar i trädgården

0

klas jaederfeldt

1 sep 2006 kl. 20:39

kanske rodnande flug

0

Tina Nordberg

1 sep 2006 kl. 22:12

Tack.
Slutar den rodna när den blir äldre ? Denna hade konstant rosa kött.

0

Bo Reyer

1 sep 2006 kl. 22:45

Så länge du ger den skamliga förslag kommer den aldrig sluta rodna!

0

Tina Nordberg

1 sep 2006 kl. 22:48

Aj då. Låt bli att avslöja mig sådär.

0

Affe

2 sep 2006 kl. 00:44

hahaha

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone