0 358 visningar

2 svar

Svamp som mat m.m.

gunhild i Kåddis

25 okt 2010 kl. 17:40

Jag har anmält mig till en studiecirkel Svamp som mat, fem träffar,och hoppas få lite nya ideer. Nu när vintern kommit får man väl gå kurs eller pyssla lite, kanske göra små presenter att ta med till goda vänner.

0

"JAS" Helsingborg

25 okt 2010 kl. 23:00

Låter frestade, skall bli kul att få ta del av dina “nya” recept framöver, snålvattet stiger redan så jag håller på att drunkna:)
Så ser jag att det inte bara är jag som “leker” med tändstickor, fast jag har en annat syfte förståss.

0

Heidi

27 okt 2010 kl. 18:39

italiensk risotto
hälften ris
lika mycket vatten
låt koka 10 minuter häll upp med mjölk eller grädde med några torkade skivor karl johan svamp.
blanda i lite rökt skinka eller vad du tycker , när det börjar torka upp eller efter 15 minuter häll i lite god riven ost cheddar eller greve`.
du kan hälla i majs eller ärtor, låt fantasin flöda.
tillbehör: kött eller fisk.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone