Idag spenderade två människor och en hund en dryg timme i Hasseltrollunden utan att hitta ytterligare någon infekterad hasselbukett. Svårt att se något i det alltför intensiva solskenet.
Men jag tog bilder och mått på Gammeltrollmor och den växande, äldsta dottern!
Gammelmor mätte idag 102 x 60 mm och har dessutom fortsatt att växa nedåt ”på baksidan. Hon är tyvärr till stora delar död, men nytillväxt finns ffa högst upp. (Bilden ska tänkas vriden ett kvarts varv medsols.)
Bild 2 visar en del av nytillväxten.
Bild 3 äldsta dottern med uppvaktande kantöron.
Det hade ju varit kul om du funnit trollhand på fler hasselbuketter men du får väl nöja dig med dessa gamlingar så länge. Det ser ut som om äldsta dottern oxå håller på att tappa gnistan, hon verkar börja dö inifrån hon oxå, gammelmor verkar inte ha så mycket kvar att ge. Vi får väll hoppas på att hon har knoppat av sig ordentligt och några nya kroppar verkar det ju vara där.
Jag skall ut och kolla “mina” troll imorgon.
Det blev fel bild på dottern; skulle ha varit en med mått och datum. Måtten var i går 48 x 30 mm och hon lever farligt, så farligt att jag funderar på att försöka transplantera henne - tillsammans med hennes egna kantöron - till en bättre framtid på en av de minst 600 buketter som kollats under det 2½ år som gått efter att FYNDET gjordes (c 160 med livskraftigt kantöra). Jag vill egentligen inte alls göra det, men tror det är sista chansen att behålla “mitt” enda? mycel (med “hasseltrollhand”) vid liv.
En bit söderut finns ymnigt med trollhand på gråvide som inte kan kollas innan isen lagt sig!
Lycka till med trollkollen, JAS!
Det blev en blöt historia idag, hål i stöveln!:( men jag hittade för mig två nya små kroppar men de var inte “nya” utan de hade bara gömt sig för mig tidigare. Tyvärr så levde den ena i en hopplös situation då den kvisten den satt på var helt nerbruten så den är borta om ett par veckor, den andra växte däremot på ett lite bättre underlag men den klarar sig nog inte mer än max ett år och det gäller tyvärr många av de små kropparna. Det kommer lite bilder någon annan dag.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.