0 460 visningar

7 svar

vilka matsvampar kan jag plocka än?

svampanna

27 okt 2010 kl. 15:25

MÅÅÅÅSTE bara ut och leta, men vad ska jag leta efter nu? Några frostnätter blandat med mildare har det varit här i småland.

0

Maric // Arlanda

27 okt 2010 kl. 15:35

Trattkantareller?

0

anithau

27 okt 2010 kl. 15:41

Frostvaxing ,streckmusseron.

0

Bo E

27 okt 2010 kl. 15:45

uj uj vilket angenämt problem

hoppas att det är hyfsat väder i morrn för då har jag en liiiiten chans att ta ut en dag kompledigt o komma ut i naturen

he he

0

Birgitta D

27 okt 2010 kl. 22:31

Hittade fina kantareller och blek taggsvamp idag samt frostvaxingar och trattkantareller förståss. Utanför frågan;
Lite färgsvamp också grönköttig o rödskivig spindling.

0

Birgitta D

27 okt 2010 kl. 22:34

Glömde: Rökslöjskivling

0

svampanna

28 okt 2010 kl. 09:04

en tilläggsfråga: Jag har förstått att trattkantareller går bra att plocka frysta, men hur är det med andra svampar? Har hittat exv stelfrusna blåmusseron, och ratat dessa. Skulle jag ha ätit upp dem istället? Och hur är det med andra som sagt?

0

Tina Nordberg

28 okt 2010 kl. 13:48

Du kan opocka vinterskivling, bekvämt i ståhöjd i träden.

En riktigt ljus. Blek?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone