0 372 visningar

7 svar

Börjar med gårdagen –

Jan A, Uppsala

2 nov 2010 kl. 17:06

- med symmetriskt datum, 101101.
Vi åkte till Trollträsket med hunden som skarpt gillar ombyte av rastmarker…
Jag hade med mig en stor korg och hoppades på rikligt med blåmusseroner. Onödigt – fanns ingen enda i plockbar kvalité.  Men en fin äggula hittade jag - och färska trollhänder vid det berömda badstället!
Visar en, men det fanns fler! En riktig inventering blir det först när trollen kan åka skridsko på sitt träsk.
En fråga till alla trollhänta:  har ni någonsin sett trollhand på substrat där det växer kuddticka? Förutom kantöra, givetvis.  Inte jag!

0

Börjar med gårdagen -

Jan A, Uppsala

2 nov 2010 kl. 17:09

Fina snurrkrös fanns på gråvide, på en fin utsiktsplats i den nygallrade tallskogen denna gröna! Och på en sälgstam dessa!

0

Börjar med gårdagen -

Lena M

2 nov 2010 kl. 18:29

Vad är det för planet på bild 1 :).
Jasså du har redan sett trollhand, inte jag :(, fina bilder.

0

Börjar med gårdagen -

Jan A, Uppsala

2 nov 2010 kl. 18:41

Bara en “sammetsfotad vinternagelskivling”, Lena!
Ja, de strandnärmaste var åtkomliga.

0

Börjar med gårdagen -

anithau

2 nov 2010 kl. 20:00

Läckra bilder, Jan!

Speciellt trollet.

0

Börjar med gårdagen -

"JAS" Helsingborg

2 nov 2010 kl. 23:58

Vad menar Lena M? Trollhand finns ju året om.

0

Börjar med gårdagen -

Jan A, Uppsala

3 nov 2010 kl. 07:01

Men JAS, du minns väl att Lena - liksom jag behöver båt - eller skridskois - för att kunna träffa gråvidetrollen.

0

Börjar med gårdagen -

"JAS" Helsingborg

3 nov 2010 kl. 09:22

Nej Jan det mindes jag tyvärr inte. Men de borde finnas på mer lättåtkomliga ställen oxå, min uppfattning är att de inte är ovanliga och Lena verkar ju ströva runt på stora områden i Gästrikland med omnejd.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone