0 312 visningar

5 svar

Ticka jag undrar över

Karin W

10 nov 2010 kl. 22:48

Jag skulle bli jätteglad för förslag på denna. Den växer på undersidan av granlåga i fuktig skog. Tyvärr ganska dåliga bilder.

0

Tony S

10 nov 2010 kl. 23:47

Visserligen ser den lite väl blek ut, men jag tänker ändå föreslå blodticka, Meruliopsis taxicola eller Gloeoporus taxicola som den hette.

0

klas jaederfeldt

11 nov 2010 kl. 00:39

visst kan det vara blodticka, men jag tycker ytan mera liknar den som Leucogyrophana pseudumolluscus har.

men allt är svårt utan att ha svampen i handen

0

Jan A, Uppsala

11 nov 2010 kl. 09:22

Förmodar att du hittat den i Uppland, Karin, och då skulle jag bli mycket förvånad om det är blodticka, som här ”alltid” växer på tall i luftiga lägen. Vet inte om det finns ens ngt enstaka fynd på gran här i södern.

0

klas jaederfeldt

11 nov 2010 kl. 11:12

jodå jag har hittat granformen i södertälje

0

Karin W

11 nov 2010 kl. 16:29

Nej, den är inte hittad i Uppland utan i Medelpad. Jag tycker att jag kan blodticka och det kändes inte som den. Men, men det kan vara det ändå

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone