0 392 visningar

1 svar

Clitopilus daamsii

"JAS" Helsingborg

21 jan 2011 kl. 15:20

Barkmjölmussling på svenska återfinns oxå i min tråd http://svampguiden.com/forum_visa.asp?inr=194524&fnr=1&sok=&Start=0&Offset=50&22
“Det fortsätter att töa”.
Denna lilla musslingen växer inte enbart på kantöra som jag skrev där utan på murken ved nedbrutna örter och på annan svamp (även förna uppges som substrat och det kan ju vara lite svårt att dra gränsen mellan nedbrutna örter och förna!). Det är inte bara ett ovanligt fynd utan den uppges vara “mycket sällsynt” vilket gör mitt fynd extra roligt:)
Trevlig helg på er och hoppas vädret blir gynnsamt så det kan bli lite utflykter till svamparnas värld:)

Barkmjölmussling Clitopilus daamsii

0

Tina Nordberg

21 jan 2011 kl. 16:28

Tack det samma o grattis till musslingfyndet.Det är alltid roligt att hitta något som inte dräller omkring över allt.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone