0 459 visningar

7 svar

Svamp i skåne nu??

Maria

7 feb 2011 kl. 11:47

Hej!
Någon som vet ungefär vilken typ av svamp, om någon, som man kna hitta i östra skåne nu under denna tiden på året?
Jag vill inte vänta ändra till sommaren för att gå ut i skogen och leta svamp.

0

Bo E i Örebro

7 feb 2011 kl. 14:01

verkar som det finns vinterskivling i goda mängder hos er

hittade själv tre pyttesmå i lördax

0

"JAS" Helsingborg

7 feb 2011 kl. 15:44

Om du menar ätliga så är det vinternagelskivling och ostronmussling vet inte hur det är med frostvaxskivling men kanske. Ostronmussling har jag plockat en hel del norr om Kristianstad längs med Helge å på bok och pillågor, finns så klart lite överallt. Förövrigt så finns ett en hisklig massa annan svamp, tickor, skinn, trollhand, och andra buksvampar, skålar, grynnor och gröppor m.m.

0

Annette L, norr om Sthlm

8 feb 2011 kl. 10:39

Ostronmussling har jag aldrig plockat, här är det fullt med snö än så länge, men kul att se bilderna:D

0

zingo

8 feb 2011 kl. 22:00

Åhh.. det hade varit coolt att ta med färsk ostronmussling hem till värmland - där det är massor av snö än- jag tillbringar veckan i Svalöv men är inte ledig på dagtid ... tyvärr :-(

0

"JAS" Helsingborg

8 feb 2011 kl. 22:41

För några år sedan fanns det en låga i vad jag tror är lantbruksskolans park där det växte ostronmussling, du får ta en snabbkoll där:)

0

zingo

9 feb 2011 kl. 20:35

Hmmm..intressant! 
Jag bor nästan intill (tror jag)
;-) tack för tipset..

0

zingo

9 feb 2011 kl. 20:41

nej det var visst fel - det var nån annan stor anläggning bredvid men Svalöv är ju litet så det kan inte va långt ändå..

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone