Hejsan, har hittat den här luringen på ett litet berg utanför Arusha i Tanzania, verkar komma en hel del då regnperioden börjar här nu.
Någon som kan hjälpa mig med artbeskrivning, tycker den påminner lite om trattkantarell/trumpetsvamp.
Vad tror ni? skall man våga provsmaka?
artbestämningshjälp ätlig släkting till trumpet/trattis?
Jag har ingen aning om var det är för svamp :) har googlat en hel del om kantareller/svampar här i tanzania, finns inte mkt information inte bilder iaf.
skall inte äta, lät dem växa kvar, skall nog plocka när de blivit lite större om nån vecka och ta bättre bilder, då skall jag fråga folk som bor här också om de vet om det är en ätbar svamp.
Blev bara så nyfiken :)
Surprise, surprise: Tanzanian mushrooms :)
http://www.luomus.fi/english/publications/norrlinia/abstracts/vol10.htm
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.