0 328 visningar

2 svar

Prakttagging?

Karin W

11 apr 2011 kl. 21:20

Vad tror ni om prakttagging? Finns det någon annan art som ser ut så?  Jag har sett prakttagging några gånger tidigare men då har den varit mer orange, fast denna kanske är torr och lite äldre?

Den växte på ett dött ädellövträd.

0

Caspar

12 apr 2011 kl. 20:55

Om du är i rätt del av landet borde det vara prakttagging. Mät taggarna, det finns ingen annan som kan ha så långa taggar, har jag för mig.

0

Karin W

12 apr 2011 kl. 21:32

Tack Caspar. Taggarna är nästan 3 mm långa och det stämmer med prakttagging. Så om det inte finns någon annan art med så långa taggar så är det väl den, men finns det verkligen ingen annan art som har långa taggar? Den hittades definitivt i rätt del av landet och det finns säkra fynd rapporterade alldeles i närheten.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone