0 276 visningar

11 svar

vilka kremlor?

Ann

3 sep 2006 kl. 19:52

Har idag varit ute p plockat dessa kremlor..
1.vilka är de och är de ätliga?2.Hur stor är risken att man förväxlar med pepparkremla resp giftkremla?
mvh
Ann

vilken sopp är det?

0

Ras Johan

3 sep 2006 kl. 20:07

Kremlor brukar jag alltid smaka på för att avgöra om det är nåt som går att äta… de skarpa kremlorna har jag aldrig försökt att använda till nått. Men kanske någon vet om de går att använda som krydda?! =)

0

hanzzon

3 sep 2006 kl. 20:09

bild 2 är en sopp.
mvh

0

Ann

3 sep 2006 kl. 20:10

jag vet, men vilken sopp?
glömde skriva om den i inlägget bara.. ;-)

0

Marie1

3 sep 2006 kl. 20:13

Tegelsopp.

0

Ras j

3 sep 2006 kl. 20:14

Är det den som blir svart på snittytor??

0

Marie1

3 sep 2006 kl. 20:18

Ja den svartnar vid brott- o snitt ytor. Jättefin som jag sällan hittat angripen!

0

Michael Krikorev

3 sep 2006 kl. 20:29

Det är flera olika arter kremlor på bild 1. Kan inte säga säkert vilken någon av dem är. Om den bruna till vänster är mild i smaken kan det kanske vara mandelkremla.

Bild 2: Tegelsopp el närstående strävsopp, ätlig:
http://svampguiden.com/art/visa/Leccinum_versipelle

0

Ann

3 sep 2006 kl. 20:34

men kan någon vara nån giftig kremla?
mvh
Ann

0

Michael Krikorev

3 sep 2006 kl. 21:04

Inga kremlor innehåller några farliga cellskadande gifter, däremot är alla de skarpsmakande kremlorna mer eller mindre giftiga p.g.a sina magtarmretande egenskaper. Så för att vara på säkra sidan måste du smaka på varje kremla för att avgöra om den är giftig eller inte. Läs mer:
http://svampguiden.com/kremlor.asp

0

Ann

3 sep 2006 kl. 21:35

men om det skulle va att man missat o smaka på en gift/pepparkremla och steker den iallafall, känner man det på smaken när den är tillagad eller
smakar dom då lika bra som matkremlorna?
mvh
Ann

0

Michael Krikorev

3 sep 2006 kl. 21:43

Jag har faktiskt aldrig testat, vet inte riktigt hur mycket av det skarpa som försvinner vid vanligt stekning… vore intressant att undersöka. Förmodligen smakar de inte lika bra som matkremlorna.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone