0 274 visningar

1 svar

Hur snabbt växer toppmurkla?

Sten

16 maj 2011 kl. 19:44

Jag har inte sett någon än i västra Uppsala län, men nu har det ju regnat lite och ska komma mer imorgon. När kan man hoppas att de har kommit upp i plockbar storlek? Fyra - fem dagar efter att det regnar?

0

Lena M

17 maj 2011 kl. 07:47

Jag vet faktiskt inte men jag tycker att de växer långsamt, men de bör visa sig nu i dina trakter eftersom de finns i Gästrikland.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone